اوشکایا نیوز

  • تاریخ: جمعه ۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۱
  • شناسه خبر: 21083

مدیریت ضعیف شهری در اسکو

با توجه به تصمیم و اجرا در انتقال هفته بازار در روزهای پنجشنبه در اسکو به محدودۀ مساکن مهر واقع در درۀ کنار جاده‌ای مسیر سهند – اسکو که در این چند سال اخیر حکایت از عدم مدیریت صحیح شهری را بیان می‌کند. ...

با توجه به تصمیم و اجرا در انتقال هفته بازار در روزهای پنجشنبه در اسکو به محدودۀ مساکن مهر واقع در درۀ کنار جاده‌ای مسیر سهند – اسکو که در این چند سال اخیر حکایت از عدم مدیریت صحیح شهری را بیان می‌کند، همیشه سبب ایجاد دغدغه‌ ذهنی و فشار روحی شهروندان را از نظر جامعه شناسی باعث گردیده است.

با مراجعه به تاریخ و پیشنۀ فرهنگ اقتصادی و عمرانی شهر اسکو و با مد نظر قرار دادن تصمیمات اشتباه و عدم برنامه ریزی صحیح و عدم آگاهی کافی از چگونگی روند توسعه و پیشرف، توسط مسئولین فقط مصیبت‌هائی بر بنیان زیر ساخت‌های اسکو وارد آمده که رفع و بازسازی و جایگزینی طرح‌های جدید هم چندان ثمر بخش نبوده است.

در این قسمت با مثالهای عینی نمونه‌ای از این ضربات مهلک را که در زمان خود توسط مسئولین وقت بر پیکره توسعه و پیشرفت اسکو وارد گردیده است جهت اطلاع مسئولین و مردم ارائه می‌گردد. حال این « مشت نمونه‌ای از خروار » است:

*رونق بازار هفتگی اسکو در اطراف درخت چنار و مقابل مسجد جامع بازار، که به تبعیت از آن ایجاد مسجد جامع، حمام مشهور آقا، مهمانپذیرهای متعدد، قهوه‌خانه‌ها، حمام بارامَللَه، کوچۀ نعلبندان با انواع و اقسام مشاغل متفاوت و مختلف، چهار کاروانسرای بزرگ، راسته بازار سر پوشیده، چشمه یا قنات پای چنار، سرد آبه‌ها، باغ میشه سر سبز داخل حیاط کودکستان در فلکه، انواع تجارت و فعالیت‌های بازرگانی و تجاری توسط اصناف، که با شرمندگی و تأسف هر کدام از این بناها و فعالیت‌ها توسط مسئولین وقت از هم پاشیده و روی هم رفته به ویرانی تبدیل شده‌اند! و اکنون خرابه‌هائی از آنان روح و روان شهروندان را جریحه‌دار می‌سازد!

* تخریب ساختمان تاریخی با نمای قابل تحسین ادارۀ بهداشت و درمان واقع در فلکه و تبدیل آن به ساختمان بانک ملی! که افراد کهنسال خاطراتی خوشی را از بهبود وضع جسمانی خود از این ساختمان به یادگار دارند!

* تخریب ساختمان جمعیت شیر و خورشید ( هلال احمر ) که سینما ایران اسکو هم جزو این ساختمان واقع در فلکه بود! سینمائی که از نظر تهیه و بخش فیلم با امکانات بروز و سالن در خور تحسین آن با استقبال خانواده‌ها از چنین مجتمع فرهنگی می‌شد. ساختمانی که با مدیریت اشتباه تبدیل به پاساژ و مغازه و غذا خوری گردید و طراحی و اجرای نمای ناهمگون آن لطمه بر چهره و مبلمان شهری وارد آورد!

* تخریب کارخانۀ چیت سازی که روزگاری فعالترین کارخانۀ منطقه بود و افراد کم درآمد بیشتری را جذب کار نموده بود! این کارخانه نیز با عدم مدیریت و تصمیم اشتباه مسئولین وقت از بیخ و بن تخریب و به چندر غازی جهت خانه سازی و ایجاد مغازه قطعه قطعه به فروش رفت!

* تعطیلی و تخریب کارخانۀ آرد سازی واقع در خیابان امام، که روزگاری رونق و فعالیت آن در خور توجه بود. شایان ذکر است که تقریباً گندم و جو اسکو و روستاهای اطراف به این محل انتقال و تبدیل به آرد جهت پخت نان می‌شد!

* سالن امور تربیتی آموزش و پرورش واقع در سبزه میدان که روزگاری با کیفیت‌ترین، و پر بارترین اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری را شاهد بود. سالنی که در حقیقت زمانی کلاسهای دبستان شاپور را که در سال ۱۳۰۸ شمسی افتتاح شده بود، تشکیل می‌داد با دیوار برداری کلاسها تبدیل به سالن عریض و طویل گردید. و باز با تأسف و تأثر باید گفت با تدبیر و برنامه‌ ریزی‌های اشتباه ادارۀ آموزش و پرورش هم اکنون تبدیل به انباری گردیده است!

* تخریب محیط بزرگ دبستان شاپور ( کانون فجر فعلی و مدرسۀ شهید رحیم پور ) که دو میدان بزرگ فوتبال را تشکیل می‌داد، باز با تصمیمات عجولانه این بار قرعه به نام ایجاد کانون فجر اسکو رقم خورد. حال شما تصور کنید از چنین محیط عریض و طویل بیشترین مساحت آن را پله‌های کانون تشکیل داده و فضای درونی و نمای کانون هم چندان چنگی به دل نمی‌زند!

* رکود و تعطیلی شرکت کلاقه‌ای اسکو که چاپ فن صنعت کلاقه‌ای یا چاپ باتیک آن نه تنها در منطقه، بلکه حرف اول را در تولید و صادرات ایران را از نوع چنین صنعتی از آن خود کرده بود!

* جمع آوری و تعطیلی کشتارگاه اسکو، که این مجموعه نیز نقطۀ قوت و آسودگی خاطری برای قصابان اسکو بود.

* بلا تکلیف ماندن و ویرانی خانه‌های سازمانی هلال احمر واقع در جنب بانک کشاورزی که روزگاری مأمن امنی برای چندین خانواده جهت گذران زندگی بود!

* تخریب و خشک شدن قنات متعدد داخل شهر اسکو، که روزگاری باعث ایجاد هوای معتدل و خنک شهر می‌شد، همچنین آب مورد نیاز فضای سبز شهر را نیز تأمین می‌کرد!

اگر از این تصمیات و تخریباتی که در خود شهر اسکو در ادوار مختلف توسط مسئولین وقت صورت گرفته صحبت شود، خود مثنوی هزار من خروار را رقم می‌زند!

اما سخن آخر اینکه بازار هفتگی اسکو که تنها یادگار و پشتوانۀ فرهنگ اقتصادی این منطقه است، در این عصر و دوران باز با مدیریت ضعیف شهری و تصمیات غیر اصولی با دست به دست گشتن این مکان و آن مکان در چندین سال اخیر مثل موارد ذکر شده در راستای چگونگی تخریب چند و چون آثار زیر بنائی اسکو، با شتاب عجله راهی را در پیش گرفته است که آخر عاقبت چاره‌ای جز دچار شدن و انباشته شدن به عواقب وخیم ویرانی‌های فوق نخواهد داشت! و تنها چیزی که به یادگار خواهد ماند سیاهی قلم‌هائی است که به عنوان برگ‌هائی از تاریخ با تأسف و اندوه به نسلهای بعدی به ارث خواهد رسید!

نگارنده: مهدی عارفی اسکوئی