اوشکایا نیوز

  • تاریخ: جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۰۳
  • شناسه خبر: 21632

مدیر حفظ نباتات جهادکشاورزی آذربایجان شرقی:

کنترل آفت کرم خراط با اخلال در جفتگیری

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: یکی از روش‌های کاربردی برای کنترل آفت کرم خراط در باغات گردو، اخلال جفتگیری می‌باشد. ...

به گزارش اوشکایا،محمود کیا در حاشیه بازدید از طرح مبارزه با آفت کرم خراط در شهرستان اسکو اظهارداشت: با توجه به گستردگی آفت کرم خراط در باغات گردوی شهرستان اسکو، کنترل آن در سال‌جاری به روش اخلال در جفتگیری این آفت ضروری است. این روش در یک پایلوت ۵ هکتاری توسط ۱۰ نفر از باغداران روستای بایرام از توابع شهرستان اسکو اجرا و تعداد ۱ هزار و ۵۰۰ عدد فرمون جنسی بر روی درختان گردو نصب شده‌است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی با اشاره به مشهود بودن اثرات اجرای این طرح و کاهش میزان خسارات نسبت به باغات مجاور ادامه داد: این روش به ‌عنوان بهترین شیوه غیرشیمیایی کنترل آفت مطرح است و کمترین صدمه را به اکوسیستم کشاورزی وارد می‌کند و می‌تواند به‌عنوان روش سالم و مفید در کنترل این آفت در سطح وسیع استفاده شود.

آیت‌الله عبادپور نیز گفت: تاکنون برای پیشگیری و کنترل این آفت علاوه بر اصلاح باغات گردو، پروژه‌های پیش‌آگاهی برای توسعه و گسترش مراقبت‌ها و مبارزه تلفیقی با اقداماتی مانند نصب فرمون‌های تله‌ای، توزیع رایگان خمیر سمی، توزیع اطلاعیه‌های فنی و برگزاری کلاس‌های آموزشی ترویجی اجرا شده است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسکو تصریح کرد: با مساعدت مدیریت حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان، این طرح در سال آینده در سطح ۴۰ هکتار نیز اجرا خواهد شد تا شاهد کاهش چشمگیر خسارت این آفت در باغ‌های گردوی شهرستان و استان باشیم.

انتهای پیام/