اوشکایا نیوز

  • تاریخ: دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۴
  • شناسه خبر: 21663

طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان باید با رای قاطع در مجلس تصویب شود

نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه تصویب نشدن این طرح، نزد افکار عمومی تعبیر این است که در این نظام در تامین عدالت نمی‌تواند قدم بردارد گفت: این طرح نه تنها باید تصویب شود بلکه باید رای قا ...

آیت الله محمدتقی پورمحمدی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، در پاسخ به سئوالی مبنی بر بررسی طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان» در مجلس، با اشاره به اینکه اگر محرز شود اموالی نامشروع است، باید بازپس گرفته شود اظهار داشت: در جمهوری اسلامی اگر مسئولی به بیت المال یا اموال نامشروع دست اندازی کرده و به مال و منال رسیده باید پاسخگو باشد و آن اموال از او بازپس گرفته شود.

وی تصریح کرد: در جنبه شرعی این طرح نیز  بحثی وجود ندارد و به شرط محرز شدن تخلفات افراد، آن ها باید مجازات شوند.

نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری وظیفه نمایندگان را در این طرح، عمل غیر شعاری دانست و گفت: در این موضوع به دلیل اینکه به دین و دنیای افراد مربوط می‌شود، نباید سیاسی کاری شود لذا باید نمایندگان به عنوان مسلمان متدین به قصد قربتاً الی الله به این طرح رای داده و این موضوع را با تقوا و تعهد پیگیری کند.

وی با تاکید بر اینکه تصویب نشدن این طرح، نزد افکار عمومی ممکن است برداشت‌های دیگری شود که مجلس در تامین عدالت اراده ای ندارد افزود: این طرح باید رای قابل توجهی را به دست آورد.

پورمحمدی ضمانت اجرایی این طرح را دین و تقوای مسئولان دانست و ابراز داشت: اگر تقوا نباشد راه‌های فرار زیادی از ماده‌ها و تبصره‌ها پیدا می‌کنند و مانند حقوق‌های نجومی دریافتی‌های دیگر خود را نیز قانونی معرفی می‌کنند.

امام جمعه مراغه خاطر نشان کرد: مثال بارز استفاده از تبصره‌ها و ماده‌های قانونی، عملکرد بانک‌ها در کاهش سود است که با فریز کردن بخشی از وام، در واقع سود بانکی را در ظاهر کم کردند ولی در عمل همچنان سود بالاست.

وی تصریح کرد: نمایندگان مردم درمجلس باید احساس مسئولیت کنند و به مردم و بیت المال دل بسوزانند، قانون به گونه ای باشد که راه فراری نباشد تا با خلاءهای قانونی عملکرد خود را مشروع تلقی کنند.

پورمحمدی با تاکید بر اینکه اگر تشخیص این باشد اموال عده‌ای نامشروع است و با این طرح عده‌ای مخالفت می‌کند، در واقع احساس مسئولیت نمی‌کنند گفت: در حکومت امیرالمومنین (ع) بیت المال از کابین افرادی که نامشروع برده بودند پس گرفته شد و باید تلاش کنیم اموالی که به صورت نامشروع کسب شده، به بیت المال بازگردد.