اوشکایا نیوز

  • تاریخ: دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۹
  • شناسه خبر: 21653

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی:

۶۳ سازمان مردم نهاد در آذربایجان‌شرقی فعال هستند

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: بیش از ۶۳۰ سازمان مردم‌نهاد در استان فعال هستند و موفقیت‌های چشمگیری در کنار کمیته امداد دارند. ...

رحیم شهرتی‌فر  در آئین نکوداشت خیرین و جشن خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجان‌شرقی بابیان اینکه در این مراسم بیش از هر مسئله‌ای نام بنیان‌گذار کبیر جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) متجلی می‌شود، اظهار داشت: از ابتدای انقلاب اسلامی از جمله وظایف و اهداف بوده که آحاد جامعه از نعمت‌های زندگی برخوردار شده و پدیده شوم فقر مدیریت و در جامعه فقرزدایی شود.

وی افزود: این مسئله وظیفه‌ی است که مؤکداً از سوی بنیانگذار جمهوری اسلامی مطرح‌شده و جزو سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بوده و البته جزو اعتقادات دینی ما است.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی بابیان اینکه در همه جوامع انسان‌هایی وجود دارند که نیازمند حمایت هستند، اضافه کرد: برازنده نظام اسلامی این امر می‌تواند باشد که عدالت را حاکم کرده و فاصله طبقاتی راکم کند و سطح زندگی نیازمندان را ارتقا دهد.

وی بابیان اینکه جزو وظیفه مسلمانان این است که اگر نیازمندی هست حمایت کنند، در این زمینه سازمان‌های مردم‌نهاد و جامعه مدنی نیز از نیازمندان حمایت می‌کند، ادامه داد: هر دو زمینه در فرهنگ مردم ایران اسلامی بر اساس باورهای اعتقادی و دینی جاری بوده و نمونه بارز و موفق این مسئله که همیشه افتخار می‌کنیم موفقیت مردم آذربایجان به‌طور مؤثر در بحث خیریه است.

شهرتی‌فر با تأکید بر اینکه تنها در سال گذشته بیش از ۷۲ میلیارد تومان خیرین مدرسه‌ساز استان تعهد مدرسه‌سازی قبول کرده و اجرا می‌کنند، گفت: پدیده تکدی گری در شهر تبریز مدیریت می‌شود ناشی از خدمات ارزنده مؤسسات خیریه مردمی است که وظیفه خود را حمایت از مستمندان می‌داند.

وی ادامه داد: نهاد سومی که خود را وظیفه‌مند می‌داند حاکمیت و دولت جمهوری اسلامی بوده، خوشبختانه در دولت تدبیر و امید این مسئله به‌صورت ویژه موردتوجه قرار گرفته هم در افزایش مستمری و هم یارانه، بهزیستی و کمیته امداد جزو نهادهایی است که دولت خود را موظف دانسته بیش‌ از حد معین‌ شده حمایت کند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی بابیان اینکه وظیفه دولت حمایت از افراد نیازمند بوده بیان کرد: اما جدی‌ترین شکل حمایت توانمندسازی بوده که با توجه به هماهنگی‌های کمیته امداد کشور و دولت در این راستا قدم‌های اساسی برداشته‌شده است.

وی بابیان اینکه هراندازه بر گرایش خیرخواهی و نوع‌دوستی فرهنگ مردم ایران تأکید کنیم و قدردان باشیم برای اشاعه این فرهنگ کمک کرده‌ایم و در قبال آن حمایت از نیازمندان را توسعه داده‌ایم. ادامه داد: در این  زمینه رسانه‌های عمومی باید توجه ویژه‌ای نسبت به این موضوع داشته باشند، چراکه اگر تصور کنیم نهادهای خیرخواهانه یک روز فعالیت خود را متوقف کنند وضعیت جامعه غیرقابل‌تصور خواهد بود بر همین اساس باید به این مسئله پرداخت شود تا خیرین کمک‌های خود را به صوت سازمان‌یافته از طریق متخصصان امر در مسیر خودکفایی پیش ببرند.

شهرتی‌فر بابیان اینکه مسئله هدفمند کردن یارانه و افزایش حمایت‌های دولت مطرح می‌شود که جزو سیاست‌ها و برنامه‌های دولت بوده و خوشبختانه اجرا می‌شود و یک نمونه از آن اقدامات کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) است. خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ از محل تبصره ۲۶ به میزان ۵ میلیارد ۷۹۱ میلیون تومان تحقق‌یافته و در ۱۱ ماهه سال‌جاری بیش از ۷۳ میلیارد تومان تحقق‌یافته است هر چند تخصیص‌یافته ۱۱۱ میلیارد تومان بوده و در باقی‌مانده فصل جاری خواهند توانست تا سقف ۱۱۱ میلیارد تومان از محل تبصره ۱۶ برای توانمندی و ایجاد اشتغال و خودکفا کردن نیازمندان استفاده کنند.