اوشکایا نیوز

  • تاریخ: سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۷
  • شناسه خبر: 21688

آغاز اجرای طرح اورژانس‌یار در شهرستان اسکو+تصاویر

طرح اورژانس یار با هدف آموزش همگانی کمک های اولیه طی آئینی در دبیرستان حضرت ولیعصر (عج) سهند آغاز شد. ...

به گزارش اوشکایا،فرزاد رحمانی صبح امروز در جمع دانش آموزان  دبیرستان حضرت ولیعصر (عج) سهند اظهار داشت: در فاز اول طرح اورژانس یارحدود شانزده هزار دانش آموز دوره آموزشی های احیا قلبی ریوی پایه و خفگی و تصادفات را بصورت علمی و عملی را آموزش دیدند که در قالب این طرح، آموزش همگانی مد نظر گرفته شده که در فاز نخست آن آموزش دانش آموزان پایه نهم در اولویت قرار گرفته است.

وی افزود: در طرح اورژانس یار سه موضوع احیای پایه،  نحوه رها سازی اصولی مصدوم و مدیریت اولیه صحنه بحران با حضور ۴۰ استاد متخصص طب اورژانس و تکنسین‌های اورژانس آموزش داده خواهد  شد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی آذربایجان شرقی  خاطر نشان کرد: در این طرح طبق پیش بینی‌های صورت گرفته در فاز نخست ۱۸ هزار دانش آموز پایه نهم و ۲ هزار مربی سلامت و آمادگی جسمانی به مدت ۳ ماه آموزش‌های لازم را خواهند دید.

رحمانی همچنین از طرح آموزش زبان برای تکنسین‌ها و اپراتورهای مرکز جهت آشنایی با نحوه شرح حال گیری از بیمار و همراهان گردشگران بیمار و  تجهیز تمامی آمبولانس‌ها به دستگاه اورژانس نیز به عنوان طرح‌های جدید این مرکز در راستای ارتقای کیفیت خدمات یاد کرد.

وی با اشاره به درخواست نصب دستگاه شوک اتوماتیک AED برای نخستین بار در کشور در تبریز تصریح کرد: این دستگاه در مراکز خرید و مناطق شلوغ و پر رفت و آمد نصب خواهد شد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی آذربایجان شرقی در خصوص اهمیت اجرای این طرح نیز گفت: در دنیا میزان بقاء بیماران در موارد ابتلا به ایست قلبی با  ایجاد شوک در دقایق اولیه ارتباط تنگاتنگ دارد و میزان بقا در زمان ترخیص را افزایش می‌دهد.

رحمانی در ادامه ابراز کرد: با همکاری اورژانس کشور ۲ دستگاه آمبولانس ویژه شیمیایی، رادیولوژی و هسته‌ای و تجهیزات متناسب با آن در حال خرید است و در مواقع بحران امکان استفاده از آن وجود خواهد داشت.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی آذربایجان شرقی در خصوص وضعیت ناوگان آمبولانس اورژانس نیز گفت: هم اکنون عمر متوسط آمبولانس‌های موجود در مرکز ۹ سال است که در استانداردها این عدد ۷ سال تعریف شده است.

انتهای پیام/