اوشکایا نیوز

  • تاریخ: یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۹
  • شناسه خبر: 21717

شهردار پر کاری که تنها ۴ ماه دوام آورد/ وقتی امام جمعه سهند هم طرف مردم را می گیرد

عزل و نصب های اینچنینی شاید عجیب و خارج از عرف بوده اما در سیستم اداری کشورمان هم کم نبوده است. اما باید پرسید چرا امام جمعه شهر سهند اینچنین محکم و عریان به مسئله ورود پیدا کرده است؟ ...

در این ده، دوازده سال گذشته شهر جدید سهند در غرب تبریز رونق قابل توجهی پیدا کرد به طوری که مهاجرت از تبریز به این شهر نوساخته فشار زیادی را از روی ترافیک جمعیتی مرکز استان آذربایجان شرقی برداشت.

این شهر در سال ۹۵ با ۸۲٬۴۹۴ نفر جمعیت، هفتمین شهر پرجمعیت استان بوده‌است. هدف از احداث این شهر، اسکان دادن سرریز جمعیت کلان‌شهر تبریز بود که با استقبال گسترده مردم این کلان‌شهر رو به رو شد. شهر جدید سهند در تاریخ ۵ تیر ۱۳۸۷ خورشیدی، با افتتاح ساختمان شهرداری و انتخاب شهردار، به عنوان پنجاه و هشتمین شهر استان آذربایجان شرقی شناخته شد.

براساس اعلام شهردار شهر سهند اکنون این شهر با توجه به تحویل مساکن مهر و با توجه به آمار انتخاباتی و انشعابات، بالغ بر ۸۹هزار نفر (نزدیک ۱۰۰هزار نفر) جمعیت دارد و با احداث ۳۶ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن مهر در شهر جدید سهند و تحویل ۱۵ هزار واحد به خانوارها، چنین برآورد می‌شود که در آینده نزدیک حدود ۱۵۰هزار نفر جمعیت در این منطقه اسکان یابند و چنانچه مساکن مهر به طور کامل تحویل داده شود، طبق آمار استانداری، این تعداد نفر تا ۱۸۰هزار نفر نیز افزایش خواهد یافت.

ساخت و ساز های گسترده در این شهر که می توان گفت قابل مقایسه با هیچ یک از شهرهای استان نیست، درآمدهای قابل توجهی را عاید شهرداری این شهر کرده است. همین مسئله درآمدهای کلان شهرداری و از طرفی بافت جمعیتی این شهر و شورایی که برخاسته از همان جمعیت است همواره شهرداری و شورای شهر سهند را پر حاشیه و پرتنش کرده است. اما فاصله سهند از تبریز و از طرفی حواشی پر رنگ تبریز که همواره بر اتفاقات سایر شهرها و مناطق استان سایه انداخته اینبار هم شهرداری سهند را از مرکز توجهات دور نگه داشته است.

وقتی امام جمعه سهند هم طرف مردم را می گیرد

روز گذشته امام جمعه شهر جدید سهند در خطبه های نماز جمعه این شهر پرده از موضوعی برداشت که نشان داد همچنان حواشی و نگاه باندی در شهرداری و شورای شهر سهند حرف اول را می زند.

وی با اشاره به برکناری شهردار سهند از سوی شورای شهر، این موضوع را خلاف عدالت دانست و اظهار داشت: هر زمانی در این شهر اتفاقی بیافتد و بخواهد علیه مردم، حرفی گفته شود و یا اقدامی انجام گیرد، من در صف مردم حضور خواهم داشت.

وی گفت: چند ماه قبل شورای اسلامی شهر با رای گیری فردی را به عنوان شهردار انتخاب کرد، فردی که بی حاشیه و پرکار و به دور از حواشی سیاسی بود، بر سرکار آمد، اما بلافاصله بعد از رای گیری برخی از اعضای شورا، بحث عدول از رای را مطرح کردند. در حالتی که عدول از رای خلاف قانون و بدعت گذاری است، رهبر معظم انقلاب خود نیز، بارها فرمودند که زیر بار بدعت گزاری نمی روم.

وظیفه ائمه جمعه است که در مقابل ظلم ساکت ننشیند

وی افزود: دومین اقدام بعد از انتخاب شهر دار این بود که شورای شهر به شهردار منتخب، مجوز هزینه ۵ میلیون تومان را دادند، بعد از مدتی این رقم را به ۵۰۰هزار تومان کاهش دادند، آیا این رقم برای شهری با جمعیت صد هزار نفر، مناسب است؟ البته به این بهانه که باید شهردار مورد نظارت قرار گیرد مطرح شد، کدام عقل سلیمی قبول می کند که دست دست و پای مسئولی را ببندید و هشدار بدهید که اگر اشتباهی کردی استیضاح می کنیم، این سوال مطرح می شود که آیا این ظلم در حق شهر و مردم نیست؟ آیا این لجبازی نیست؟ وظیفه ائمه جمعه است که در مقابل ظلم ساکت ننشیند.

کار شبانه روزی آقای شهردار

امام جمعه سهند، اضافه کرد: سومین اتفاقی که رخ داد و ما را آزرده خاطر کرد این بود که، اعضای شورای شهر، فی البداهه جلسه ای تشکیل دادند و با ۴ رای، شهردار محترم را به بهانه عدم سکونت در سهند استیضاح و برکنار کردند. در حالتی که تذکری از قبل به شهردار داده نشده بود، البته بارها شاهد بودم و شهادت می دهم که شهردار محترم، اکثرا تمام شبانه روز در محل کار خود مشغول بود و حتی محل استراحت خود را نیز در محل کار خود قرار داده بود، و چندین بار هم بنده از ایشان تشکر کرده بودم. اگر دلیل شورای شهر در برکناری شهردار، عدم سکونت در این شهر است، قبلا باید تذکری به ایشان داده می شد تا بعدا در صورت عدم توجه، اقدام کرد.

دلیل عدم سکونت برای شهردار، بهانه ای بیش نیست

وی خاطر نشان کرد: عزل شهردار در این موقعیت، ظلم است، نباید با آبرو و حیثیت افراد بازی کرد. دلیل عدم سکونت برای شهردار، بهانه ای بیش نیست، بحث بر سر این بود که تو را نمی خواهیم و فرد دیگری را جایگزین کنیم.دلیل اصرار برای انتخاب فرد خاصی به عنوان شهردار چیست؟ این سوالی است که بی پاسخ مانده است. در آستانه عید نوروز، برکناری شهردار به بهانه های واهی، ظلم به مردم و شهر است، این اقدام شورای شهر را شدیدا محکوم می کنیم و به آن ها هشدار می دهیم که در مقابل مردم، قرار نگیرید چون هرکس مقابل مردم قرار بگیرد شدیدا زمین خواهد بود.

پسوند اسلامی را از مقابل نام شورای شهر بردارید بعد هر کاری خواستید بکنید

حجت الاسلام منیب راد، بیان داشت: پسوند اسلامی در مقابل اسم شورای شهر قرار گرفته است، مسئولین پاسخ دهند منظور از اسلامی چیست؟ کدام قسمت اسلام، ظلم به افراد را جایز می شمارد، بنده این مسئله را به استاندار محترم و مسئولین شهرستانی انتقال داده ام و انتظار داشتیم که مسئولین رسیدگی کنند ولی متاسفانه رسیدگی نشد. در عرض ۴۸ ساعت تصمیم گیری انجام شد و یک مسئول پاک دست را ساقط کردند. اعضای شورای شهر سهند تصمیم جدیدی را اتخاذ کردند و فردی را به عنوان شهردار جدید معرفی کردند، در جواب تصمیم اخیر شورا این آیه قران را یاد آوری می کنم که ومکروا مکر الله و الله خیر الماکرین.

عدول از رای شورا در عرض ۱ ماه

مهرماه امسال بود که پس از روی کار آمدن شورای شهر جدید شهر سهند، جودت به عنوان گزینه شهرداری مطرح می شود و سرانجام با ۵ رای از ۷ رای ممکن به عنوان شهردار جدید این شهر نو پا انتخاب می شود.

یک ماه از انتخاب شهردار نگذشته و هنوز حکم شهرداری جودت از سوی فرمانداری و استانداری تایید نشده است که دو عضو از شورای شهر بحث عدول از وی را مطرح می کنند. اما با توجه به غیر قانونی بودن این مسئله فرمانداری بدون توجه به این موضوع حکم شهردار جدید سهند را در ۱۴ آبان ماه صادر می کند.

اختیار مالی مدیر مدرسه بیشتر از اختیار شهردار شهر ۱۰۰ هزار نفری

شهردار جدید سهند که چندین سال سابقه شهرداری در مهربان و دیگر شهرهای استان را در کارنامه دارد با شرایطی متفاوت وارد عمارت شهرداری می شود. شورای شهر سهند که اکنون ۴ نفر مخالف شهردار از جمله رئیس شورای شهر را در خود دارد، در همان ابتدا اختیارات مالی شهردار را به ۵ میلیون تومان کاهش می دهد، این در شرایطی است که اختیارات مالی شهردار قبل ۲۰۰ میلیون تومان و در پروژه های عمرانی تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان بوده است. اما اعضای شورا به این هم راضی نمی شوند و ۴۵ روز بعد، اختیارات مالی شهردار شهر ۱۰۰ هزار نفری سهند را به ۵۰۰ هزار تومان کاهش می دهند. مبلغی که شاید کمتر از اختیار یک مدیر مدرسه ابتدایی با ۱۰۰ نفر دانش آموز است.

در این مدت بیشتر مصوبات شورای شهر در کمیسیون تطبیق فرمانداری سهند رد می شود و از طرفی کاهش اختیارات مالی شهردار به ۵۰۰ هزار تومان عملا دست شهردار را به کل می بندد.

دعوت و تشکیل جلسه و برکناری شهردار در عرض نصف روز

با همه این فشار ها اما بر خلاف انتظار اعضای شورای شهر، شهردار استعفا نداده و به کار خود ادامه می دهد تا اینکه هفته گذشته کاسه صبر اعضای شورای شهر لبریز می شود و در آستانه تعطیلات عید نوروز خودشان برای تغییر شهرداری که ۴ ماه قبل انتخاب کرده اند دست به کار می شوند و با ۴ رای موافق شهردار سهند برکنار می شود.

اما اتفاقاتی که در ماجرای برکناری شهردار افتاده هم خود جالب توجه است. اعضای شورا ۲ ساعت قبل از تشکیل جلسه شهردار را بدون اطلاع از دستور دقیق جلسه دعوت می کنند. در جلسه شورا به یک باره بحث محل سکونت شهردار مطرح می شود و با توجه به سکونت خانواده شهردار در تبریز رای به برکناری وی در همان جلسه می دهند.

این مباحث در شرایطی مطرح می شود که شهردار شخصا سکونت تمام وقت در سهند دارد و قانون هم به سکونت شخص مسئول اشاره می کند نه خانواده وی، گذشته از این موضوعات قانونی، کار زمانی جالب تر می شود که در مورد محل سکونت برخی اعضای شورا هم حرف و حدیث هایی مطرح است.

تصمیمات غیر اصولی در اصولی ترین شهر استان

عزل و نصب های اینچنینی شاید عجیب و خارج از عرف بوده اما در سیستم اداری کشورمان هم کم نبوده است. اما باید پرسید چرا امام جمعه شهر سهند اینچنین محکم و عریان به مسئله ورود پیدا کرده است؟

جودت شهرداری سهند را با ۷ و نیم میلیارد تومن و با پروژه های معیوب پر شماری تحویل می گیرد و به گواه شاهدان هم در مجموعه شهرداری و هم از بین مردم توانسته بعد از مدتها حواشی موجود در شهرداری این شهر عملکرد مثبتی را به جا بگذارد و نزدیک ۳۰ در صد از بدهی های شهرداری را در این مدت کوتاه پرداخت کند. از طرفی فعالیتهای شبانه روزی وی توانست اعتماد مردم شهر را جلب کند.

مسئله بعدی که بعد از برکناری جودت مطرح می شود، موضوع جایگزین وی است. شورای شهر سهند بلافاصله به سراغ گزینه ای رفته اند که بعد از دو دوره عضویت در شورای شهر نتوانست جواز حضور در انتخابات این دوره را بگیرد و از طرفی پدر وی هم صاحب ۲ ساختمان مشهور و بزرگ شهر است که البته طبق اخبار رسیده حرف و حدیثهایی در رابطه با نوع مجوز این ساختمان ها مطرح است.

ظاهرا شهرداری سهند که امسال را با بودجه ۱۴ میلیارد تومنی سپری کرد و سال پیش رو هم بودجه بیست میلیارد تومنی برای این شهر پیش بینی شده است همچنان مثل سالهای گذشته پر تنش و پر حاشیه خواهد بود و برخلاف محلات و خیابان های منظم و اصولی این شهر، سیستم شهردارییش فشل و نامشخص خواهد بود.

انتهای پیام/