اوشکایا نیوز

  • تاریخ: دوشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۴
  • شناسه خبر: 21912

فرماندار اسکو در هشتمین جشنواره گل محمدی خبر داد:

رتبه اول شهرستان اسکو در تولید ۴ محصول کشاورزی در آذربایجان شرقی

فرماندار شهرستان اسکو از کسب رتبه اول این شهرستان در تولید چهار محصول کشاورزی در آذربایجان شرقی خبر داد. ...

به گزارش اوشکایا، مرتضی محمد زاده  عصر امروز در هشمین جشنواره برداشت گل محمدی شهرستان اسکو  اظهار داشت: برگزاری چنین جشنواره‌هایی، علاوه بر اینکه نقش مهمی در معرفی شهرستان به گردشگران و شکوفا کردن ظرفیت‌های آن دارد، باعث ایجاد شور و نشاط اجتماعی نیز می‌شود و  ضروری است دستگاه‌های شهرستان برگزاری چنین جشنواره‌هایی را در دستور کار خود قرار داده و این جشنواره‌ها را در زمینه‌های مختلف ادامه  دهند.

وی افزود: برگزاری چنین برنامه‌هایی  گامی مهم در راستای استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی شهرستان  بوده و گل محمدی نیز یکی از محصولات بومی شهرستان اسکو است  که  می‌توان با فراهم کردن امکان عرضه مستقیم این محصول و سایر محصولات بومی شهرستان، ضمن ایجاد رونق اقتصادی به افزایش بهره وری کشاورزان کمک کرد.

فرماندار اسکو در ادامه با اشاره به برنامه‌های دولت در تقویت بخش کشاورزی خاطر نشان کرد: اصلاح الگوی کشت و نیز اصلاح الگوی آبیاری، دو اولویت اصلی دستگاه اجرایی در بخش کشاورزی در شهرستان اسکو بود که با تلاش‌های صورت گرفته در ۵ سال گذشته، تا اندازه زیادی به اهداف پیش بینی شده خود در این زمینه دست یافته‌ایم و توانسته‌ایم شهرستان را به رتبه اول تولید ۴ محصول کشاورزی در استان آذربایجان شرقی تبدیل کنیم.

آیت الله عبادپور هم در این جشنواره اظهار داشت:تغییر الگوی کشت از محصولاتی با نیاز آبی بالا به محصولات کم نیاز به آب و مقاوم به شوری از مهم‌ترین اقدامات برای مدیریت مصرف آب در این بخش می‌باشد.

وی افزود: در چند سال اخیر پیاز با سطح زیرکشت ۱۲۰۰ هکتار، به کمتر از ۳۰ هکتار در سال ۹۷-۹۶ کاهش یافته و به جای آن سطح زیرکشت کلزا به بیش از ۱۶۰۰ هکتار افزایش یافته است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسکو  در ادامه به جایگزینی باغات درجه ۲ و غیراقتصادی با پسته در سطح ۳۱۰ هکتار در این شهرستان اشاره کرد و گفت: لوله گذاری به طول ۱۶۰ کیلومتر در چاه‌های مشاعی با پایاب حدود ۲۷۰۰ هکتار صورت گرفته است.

عبادپور با اشاره  به توسعه کشت‌های گلخانه‌ای بعد از تنظیم سند تدبیر و توسعه شهرستان در حدود ۲٫۸ هکتار و در دست احداث بودن ۲٫۵ هکتار از اصلاح گلستان‌های گل محمدی در سطح ۷۰ هکتار خبر داد و  خاطر نشان کرد: اجرای سیستم‌های آبیاری تحت فشار و کم فشار در سطح ۳۲۰ هکتار انجام شده و همچنین در عملیات اجرایی۳۰۰ هکتار دیگر در دست اقدام می‌باشد که باید بگوییم میزان آب صرفه جویی شده در اثر این اقدامات بیش از ۱۵ میلیون مترمکعب می‌باشد.

انتهای پیام/ر