اوشکایا نیوز

  • تاریخ: جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۳
  • شناسه خبر: 22024

۹۳ درصد بیکاران آذربایجان‌شرقی مهارت ندارند

مدیرکل فنی و حرفه‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: ۹۳ درصد بیکارهای استان به خاطر فقدان مهارت توسط جوانان است به طوریکه شاید مدرک تحصیلی در دست داشته باشند ولی مهارتی ندارند ...

یعقوب نماینده امروز در سخنرانی پیش از خطبه نماز عبادی و سیاسی جمعه تبریز در مصلای اعظم امام خمینی(ره) با اشاره به هفته مهارت از اول تا ششم مردادماه اظهار کرد: سازمان فنی و حرفه‌ای برای ایجاد مهارت و تخصص در مباحث فنی، افزایش مهارت تمام شاغلان و توانمندسازی آحاد جامعه تشکیل شده است.

وی افزود: در شرایطی ششم مردادماه روز مهارت و کارآفرینی را گرامی می‌داریم که جامعه بیشتر از هر زمان نیازمند این امر است.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه برای افزایش درآمد، همه نیاز به مهارت‌آموزی دارند، گفت: مهارت‌آموزی هنر تبدیل دانستن به توانستن است چراکه انسان با دانستن به جایی نمی‌رسد بلکه باید آن را به مهارت تبدیل کند.

وی خاطرنشان کرد: باید نیروی کار نیمه ماهر، ماهر و متخصص در جامعه باشد و می‌توان گفت که امروزه سواد و دانش آموختن فقط به کلاس درس مرتبط نیست بلکه ما در سازمان در تمام سنین آماده ارائه خدمات هستیم.

نماینده ادامه داد: انسان بدون یادگیری موفق نمی‌شود و اگر در جاهایی از مملکت لنگ مانده‌ایم، به خاطر ضعف آموزشی است، از این‌رو در تمام شغل‌ها باید تلاش کرد تا یاد گرفت و آن آموزش‌ها را به کار بست.

وی با بیان اینکه مراکز آموزش و فنی حرفه‌ای به راحتی در دسترس شهروندان گذاشته شده و ارائه خدمات می‌دهد، تصریح کرد: ما در تمامی شغل‌ها نیاز به فن و حرفه داریم ولی در کنار آن باید شایستگی نیز باشد به عبارت دیگر باید مشارکت در کار تیمی، نگهداشتن مشتری، مستندسازی از کار، آگاهی از کارآفرینی و غیره باشد که همه این ابعاد در مراکز فنی‌ و حرفه‌ای وجود دارد.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان با تاکید به اینکه در تمام شهرهای آذربایجان‌شرقی مراکز فنی و حرفه‌ای وجود دارد، توضیح داد: ۲۳ مرکز فعال و ۵۵۰ آموزش فنی و حرفه‌ای آزاد در استان وجود دارد و علاوه بر این مراکز فضاهای دیگری از جمله پادگان‌ها ایجاد شده که تمام آموزش فنی و حرفه‌ای در اکثر پادگان‌ خدمات ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: ۹۳ درصد بیکارهای استان به خاطر فقدان مهارت جوانان است به طوریکه  شاید مدرک تحصیلی در دست داشته باشند ولی مهارتی ندارند.

نماینده خاطرنشان کرد: برای گسترش خدمات فنی و حرفه‌ای آموزش در زندان‌ها، مراکز صنعتی و کارخانه‌ها، مرزنشینان، روستائیان،دانشجویان و دانش‌آموزان نیز از جمله برنامه‌های آموزش  فنی و حرفه‌ای استان است.

وی گفت: آموزش فنی و حرفه‌ای در تمام پیچ و خم شهر، حاشیه شهر و مناطق آسیب دیده وجود دارد و خدا را شاکریم که سالانه موفق به مهارت‌آموزی ۳۷ هزار  فراگیر هستیم که  معادل آن در آموزش‌های فنی و حرفه‌ای بخش خصوصی نیز وجود دارد.

مدیرکل ِموزش فنی و حرفه‌ای استان با بیان اینکه در پذیرش کارآموز مراکز فنی‌ و حرفه‌ای به صورت رایگان است، افزود: ۴ هزار و ۵۰۰ حرفه در مراکز فنی و حرفه‌ای وجود دارد که تنوع آن در هیچ دانشگاهی نیست و از این تعداد ۵۵۰ رشته در استان آذربایجان‌شرقی آموزش داده می‌شود.

وی در ادامه طرح مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی را مورد اشاره قرار داد و گفت: بعد از ۲۸ سال طی مصوبه شورای عالی اشتغال هر کسبه بدون دغدغه بیمه می‌تواند  شاگرد جذب کند از این‌رو فراگیرها سواد آموزشی را یاد گرفته و کارآفرینی ایجاد می‌کنند.

نماینده بیان کرد: به عنوان شهروند جامعه، مسوولیت فردی و اجتماعی در قبال جامعه داریم و اگر از دستمان کاری برمی‌آید، باید انجام دهیم.

وی متذکر شد: طرح استاد و شاگرد مشمول بیمه حوادث بوده و عواقبی متوجه استاد کار نیست.

نماینده با تاکید به اینکه همه باید دست به دست دهیم تا طرح مهارت‌آموزی در محل کار را احیا کنیم، توضبح داد:افراد متقاضی شاگرد یا متقاضی استاد می‌توانند به مراکز فنی و حرفه‌ای و اداره کار مراجعه کنند و درخواست و راهنمایی دریافت کنند.

وی با اشاره به راه‌اندازی طرح کارآورزی برای دانش‌آموختگان دانشگاهی تصریح کرد: تمام بنگاه‌های اقتصادی و دفاتر فنی و حقوقی می‌توانند افراد دارای مدرک فوق دیپلم به بالا را به مدت ۶ ماه تا دو سال جذب کرده و دولت حقوق آنها را پرداخت می‌کند و این فرصت خوبی برای جوانان جهت اثبات خود و کسب تجربه عملی است.

نماینده افزود: جوانان به دلیل فقدان مهارت ارتباطی، داشته خود را نمی‌توانند انتقال دهند و دلیل آن نبود در محیط‌های عملی است.